FAQ - najczęściej zadawane pytania

13.10.2021

W zakładce FAQ - najczęściej zadawane pytania udzielamy odpowiedzi na kwestie, które budzą najczęściej wątpliwości.

Czy muszę osobiście przyjechać by założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Nie ma takiej potrzeby. Wszelkie formalności związane z założeniem JDG możemy załatwić na podstawie pełnomocnictwa.

Czy muszę osobiście przyjechać by nabyć udziały w spółce z o.o.?

Podobnie jak przy JDG możemy załatwić sprawę za pomocą pełnomocnictwa. Należy jednak przyjechać do Czech po dokonaniu wpisu w KRS, by przepisać numer rachunku bankowego na obecnego właściciela oraz zapisać spółkę do dostępu do Databoxu.

Czy pełnomocnictwo musi zostać podpisane przed czeskim notariuszem?

Otóż pełnomocnictwo może zostać podpisane przed polskim notariuszem. Dla Twojej wygody przygotujemy je w dwóch wersjach językowych, notariusz wtedy nie ma wątpliwości jaki dokument poświadcza a Ty zaoszczędzisz czas i pieniądze na tłumacza.

Gdzie mogę załatwić adres do zarejestrowania działalności?

Dla Twojej wygody zajmiemy się kompleksowo założeniem Twojej działalności gospodarczej i zapewnimy Tobie również adres do rejestracji (wirtualne biuro).

W jaki sposób mogę rozwiązać sprawę księgowości?

Oczywiście współpracujemy z renomowanymi partnerami w tym biurami księgowymi. Ofertę księgowości dostosujemy do Twoich potrzeb.

Jaka jest wysokość podatku dochodowego dla osoby fizycznej?

Osoby fizyczne podlegają pod 15% stawkę podatku dochodowego.

Jaka jest kwota wolna od podatku i czy są jakieś ulgi podatkowe?

Czeskie przepisy nie przewidują kwoty wolnej od podatku jest natomiast inne rozwiązanie, którym państwo obniża wartość podatku dochodowego. Każdy podatnik może skorzystać ze zniżki na podatek dochodowy w wysokości 24 840 Kcz rocznie. Są jeszcze dalsze rozwiązania, które umożliwiają zmniejszenie wysokości podatku. Są to np: zniżka na dziecko (dzieci), zniżka na małżonkę/małżonka z dochodem nie przekraczającym 68 000 Kcz/rok, czy zniżka na małżonkę/małżonka ze stopniem niepełnosprawności.

Muszę zakładać spółkę czy mogę mieć jednoosobową działalność gospodarczą?

Najlepiej to określić po konsultacji. Wszystko zależy od tego czym firma będzie się zajmowała. Nie jest to jednoznaczne.

Czy ma rzeczywiście sens założenie działalności w Czechach?

Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego w jakiej branży działa firma i jakie osiąga przychody. Jeżeli ma to być sklep stacjonarny w Polsce założenie działalności w Czechach nie musi być opłacalne. Z kolei jeśli będzie to działalność freelancera i świadczenie usług w dowolnej branży to firma w Czechach może być fajną sprawą.

Jeśli nie znaleźliście Państwo odpowiedzi w "FAQ - najczęściej zadawane pytania" na swoje pytania zapraszamy do zakładki Kontakt gdzie pod dowolną formą kontaktu postaramy się udzielić Państwu odpowiedzi.