Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach

01.01.2021

Jakie są realne koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach? Bardzo często przyczyną przeniesienia działalności gospodarczej do Czech to niższe koszty jej prowadzanie. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, z czym wszystkim należy się liczyć pod względem kosztów i na jakie wydatki muszą być gotowi przy rozpoczęciu działalności w Czechach. Koszty należy podzielić na trzy podstawowe grupy. Są to:

  • Jednorazowe - koszt usługi związanej z założeniem działalności i wszelkich formalności z tym związanych - ponoszone są tylko raz

  • Roczne - koszt wirtualnego biura oraz rozliczenia rocznego z US - ponoszone są raz w roku

  • Miesięczne - koszty ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, trzeba się z nimi liczyć każdy miesiąc

Najistotniejszym kosztem dla wielu przedsiębiorców to składki na tzw. ZUS. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że w Czechach nie ma odpowiednika polskiego ZUSu. Sfera ubezpieczenia zdrowotnego działa w oparciu o ubezpieczycieli prywatnych, natomiast składki na ubezpieczenie społeczne pobiera OSSZ - Urząd do ubezpieczenia społecznego.

Składka zdrowotna w Czechach to obecnie 2393,00 Kč czyli ok. 431,00 a składka na ubezpieczenie społeczne to 2544,00 Kč tj. 458 zł. Łącznie to 4937,00 Kčczyli ok. 903,00 zł.

W tym roku składki na polski ZUS to wydatek rzędu 1457,49 zł, to daje namoszczędnośćna poziomie ok.554 zł miesięcznie.

W skali rocznej możemy zaoszczędzić kwotę rzędu 6648,00 zł.

- Ponadto należy zwrócić uwagę na podatku dochodowym, który w Czechach dla osób fizycznych wynosi 15%. Nie ma również potrzeby płacenia go co miesiąc natomiast płaci się go raz w roku, zawsze po złożeniu rocznego PITu. To rozwiązanie bardzo korzystne i dość tanie przede wszystkim dla osób, których przychód mieści się w granicy 1 000 000 Kcz (ok. 170 000 zł rocznie). Dalszą korzyścią jest możliwość rozliczenia podatku ryczałtowo co oznacza, że nie ma potrzeby zbierania co miesiąc faktur kosztowych bo można za koszt uzyskania przychodu uznać nawet do 60% przychodu bez wykazywania w postaci faktur! Niesie to ze sobą korzyść w postaci takiej, iż nie ma potrzeby opłacania co miesiąc księgowej! Przy niedużej działalności to ok. 400 zł miesięcznie oszczędności. W skali roku to aż 4800!!

Oszczędność jaką można uzyskać na samych podstawowych kosztach stałych w Czechach w porównaniu do Polski to ok. 11 448 zł w rok. To już jest kwota, za jaką można pojechać z rodziną na fajne wakacje.

Jeśli by policzyć koszt założenia działalności w Czechach wraz z biurem wirtualnym opłaconym na rok z góry i odjąć tą kwotę od kwoty, którą zaoszczędzimy na samych kosztach "operacyjnych" to oszczędność cały czas wynosi w granicach 10 000. Przy takim układzie warto rozważyć przeniesienie działalności do Czech.