Samochód bez VAT - czeski sposób

02.01.2020

Bardzo często poruszanym tematem jest zakup samochodu bez VAT i akcyzy na czeską spółkę. Duża ilość spółek z kapitałem polskim powstaje tylko dla tego, żeby zakupić samochód z tymi korzyściami. Zabieg ten jest oczywiście możliwy natomiast trzeba go przeprowadzić bardzo rozsądnie. Jeśli nie masz jeszcze spółki w Czechach zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy w założeniu bądź zakupie spółki. Poniżej informacje jak kupić samochód bez VAT - czeski sposób.

Akcyza? A co to takiego?

Na wstępie wspomnę o tym, że akcyza na samochód powyżej pojemności 2000 cm3 obowiązuje w ramach Unii Europejskiej tylko w Polsce. Żadne inne państwo nie obciąża obywateli czy też firm takim podatkiem. Wysokość tego podatku to 18,6% z ceny importera, czy też z ceny zakupu za granicą, która widnieje na fakturze lub w umowie kupna.

Decydując się więc na zakup samochodu w Czechach na pewno nie będziemy obciążeni tą daniną. Nawet jeśli zdecydujemy się zakupić auto w Polsce ale eksportować je i rejestrować na spółkę czeską można odzyskać akcyzę z polskiego urzędu celnego. Warunkiem koniecznym jednak jest, że samochód nie mógł być nigdy zarejestrowany w Polsce. Trzeba zatem kupić auto u sprzedawcy jako nowe od razu na czeską spółkę. Wtedy można zwrócić się do urzędu celnego o zwrot akcyzy. Niektórzy sprzedawcy oferują samochody, u których jeszcze akcyza nie była opłacona w związku z czym nie trzeba jej odzyskiwać.

Jak i gdzie kupić samochód?

W kwestii VATu - jeśli samochód u polskiego sprzedawcy kupi spółka czeska a następnie wywiezie auto do Czech sprzedawca wystawi samochód z VATem 0%. Samochód w Czechach będzie trzeba zarejestrować, ubezpieczyć.

Jeśli przywieziemy do Czech nowy samochód, który kupiliśmy za granicą będziemy musieli w pierwszej kolejności zgłosić to do urzędu skarbowego i zapłacić VAT. Urząd skarbowy wystawi zaświadczenie i dopiero wtedy możemy się udać rejestrować samochód. Przed rejestracją trzeba samochód ubezpieczyć. Należy pamiętać, że dopiero po jego odprowadzeniu i zarejestrowaniu auta możemy wnioskować o jego zwrot.

Żeby w Czechach firma mogła żądać zwrotu 100% podatku VAT powinna w Czechach realnie prowadzić działalność. Zwrot 100% VATu należy się tylko dla samochodów, które przeznaczenie mają tylko i wyłącznie dla celów zarobkowych. Kiedy już Twój samochód jest bez VAT, możesz cieszyć się bezstresową jazdą.

Jeśli samochód ma służyć również dla celów prywatnych, rozliczenie wygląda nieco inaczej.

Mając zarejestrowany samochód na czeską spółkę, przedsiębiorca ma prawo, do odliczania VATu z zakupów paliwa, serwisu, zakupu części - z wszystkich kosztów eksploatacyjnych.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.